Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Brama segmentowa czy uchylna - jaką wybrać?

Blog:  faac
Data dodania: 2017-01-25
wyślij wiadomość

Dwa najpopularniejsze rodzaje bram garażowych to: segmentowe, które są wygodne i funkcjonalne oraz uchylne - prostsze, konstrukcyjnie starsze, ale tańsze od segmentowych. Czym jeszcze się różnią?

Bramy uchylne są prostym i ekonomicznym rozwiązaniem. Poleca się je jednak raczej do garaży nieocieplanych, ponieważ nie izolują dobrze, nawet jeżeli skrzydło jest wypełnione pianką poliuretanową. Kiedy wjeżdżamy do garażu, otwiera się cała przestrzeń i tym samym szybko wychładza pomieszczenie. Poza tym montując model uchylny musimy mieć odpowiednio dużo przestrzeni na podjeździe. Najlepiej, by przed bramą było około 1 metra wolnego miejsca. Potrzebne jest również miejsce w samym garażu, a dokładnie w nadprożu – musi być miejsce na przesuwające się po prowadnicach skrzydło bramy. Do bram uchylnych poleca się takie modele napędów, jak FAAC D600, D700 i D1000. Warto pamiętać, że brama uchylna, z racji swojej konstrukcji, może uszkodzić stojący przed nią samochód, jeśli się zapomnimy i otworzymy ją ręcznie od wewnątrz bądź pilotem.

Taki problem nie występuje przy bramach segmentowych i są to najpopularniejsze bramy garażowe. Ten rodzaj bram montuje się za otworem wjazdowym, więc nie potrzebne jest miejsce przed garażem. Modele segmentowe mają lepsze parametry izolacyjne - otwierają się tylko od dołu, a więc ucieka zdecydowanie mniej ciepła z garażu niż w przypadku uchylnych. Najlepiej, by brama segmentowa była wykonana z segmentów o grubości minimum 40 mm. Powinna też mieć izolację termiczną, np. wypełnienie z pianki poliuretanowej. Jeżeli zastosujemy bardzo szybki napęd, jak na przykład FAAC D700 HS, to oszczędność ciepła będzie jeszcze większa. FAAC D700 HS pracuje z prędkością 20 cm na sekundę, co oznacza, że otwarcie lub zamknięcie standardowej bramy o wysokości 2 metrów zajmuje niecałe 10 sekund.

Istotnym parametrem przy wyborze rodzaju bramy są wymiary wjazdu do garażu. Powinien on mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości. Garaż dwustanowiskowy to szerokość 5-6 m. Bramy uchylne są oferowane w szerokościach do 3 metrów, natomiast segmentowe mogą być szersze - oferowane w szerokościach od 2 do 5,6 m oraz wysokościach od 1,9 do 3 m.


Artykuł:  Usterki w pracy bramy garażowej - przyczyny

Blog:  faac
Data dodania: 2017-01-18
wyślij wiadomość

Zacznijmy od tego, by na co dzień utrzymywać bramę garażową i jej otoczenie w czystości. Szczególnie zadbajmy o prowadnice oraz płaszcz bramy. Czyśćmy podjazd, zwracając uwagę, by w miejscu, gdzie brama opada nie było żadnych kamieni, grubego piachu czy innych zanieczyszczeń lub przeszkód.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Brud zbierający się na prowadnicach najlepiej usunąć miękką szczotką bądź suchą ścierką. Szmatką powinniśmy też wycierać uszczelki przy drzwiach garażowych. Natomiast płaszcz bramy można myć wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. To również sposób na to, by brama długo wyglądała estetycznie i nie traciła swojej barwy.

Warto też pamiętać o regularnym smarowaniu zawiasów i sprężyn. Czym smarować? Najlepiej preparatem, który poleca producent bramy. Smary mają właściwości antykorozyjne i eliminują ewentualne skrzypienie bramy. Nie można jednak smarować plastikowych elementów, takich jak rolki.

Kiedy zauważymy, że brama w czasie pracy zaczyna szarpać, najpierw sprawdźmy skrzydło bramy, rolki, linki oraz bębny i prowadnice. Jeśli skrzydło lub prowadnice są skrzywione, rolki i łożyska zużyte, albo też spadnie lub pęknie jedna z linek, wtedy brama nie będzie pracować prawidłowo. Jak to sprawdzić? Należy rozblokować bramę i podnieść ją ręcznie. Powinna przesuwać się lekko, płynnie, bez szarpania, a kiedy zatrzymamy ją w wybranej pozycji, nie powinna samoczynnie opuszczać się z impetem ani podnosić ze znacznym oporem (lub odwrotnie) - jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że jej ciężar jest źle zbalansowany. Taka usterka może w konsekwencji spowodować uszkodzenia napędu, a dokładniej przekładni motoreduktora. Jeżeli stwierdzimy takie usterki, skontaktujmy się z serwisem firmy, która montowała naszą bramę garażową. Potrzebna bowiem będzie ingerencja fachowca, który wymieni lub wyreguluje szwankujące elementy.


Artykuł:  Awaryjne otwieranie bramy garażowej

Blog:  faac
Data dodania: 2017-01-12
wyślij wiadomość

W każdym garażu wyposażonym w automatyczny system otwierania powinno być zamontowane awaryjne, ręczne otwieranie bramy garażowej.

blog budowlany - mojabudowa.pl

W domach jednorodzinnych większość napędów do bram garażowych ma szynę z wózkiem jezdnym z wyprowadzoną linką. Wózek jezdny jest połączony ze skrzydłem bramy, natomiast w razie braku zasilania na posesji lub awarii systemu automatyki, pociągając za linkę spowodujemy wypięcie skrzydła i rozblokowanie systemu. Dzięki temu będzie można ręcznie podnieść lub opuścić skrzydło. Co istotne, do garażu powinno być drugie wejście, a nie tylko brama - najlepiej, gdy jest wejście z domu lub dodatkowe drzwi obok bramy. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to koniecznie na bramie garażowej musi być na zewnątrz klamka połączona z wysprzęgleniem napędu, którą otworzymy spersonalizowanym kluczykiem blokującym. Wtedy nawet w razie awarii otworzymy wjazd do garażu z zewnątrz.

Do przydomowych garaży poleca się napędy FAAC, takie jak modele D 600, D 700 HS, D 1000.  Na przykład D600 to napęd elektromechaniczny wysokiej jakości z jednoczęściową szyną jezdną, przeznaczony do obsługi bram uchylnych i segmentowych. Nie wymaga przy montażu kosztownych prac adaptacyjnych. Wydajny silnik zasilany napięciem stałym 24 V, szyna jezdna z łańcuchem napędowym lub wytrzymałym paskiem kewlarowym gwarantują ciche, płynne oraz szybkie otwieranie i zamykanie bramy garażowej. Co ważne pobór mocy jest na poziomie 0,2 kW, a to mniej niż pobiera mikser kuchenny. Zestaw: napęd D600 z wbudowaną centralą sterującą, moduł radioodbiornika, szyna 3-metrowa z łańcuchem i pilot kosztuje 946 zł netto.

Jeżeli chcemy być pewni, że nawet przy braku zasilania nie będziemy mieli kłopotu z wjazdem czy wyjazdem z garażu, zamontujmy moduł zasilający XBAT 24 firmy FAAC, który będzie awaryjnym zasilaniem bramy garażowej.

W garażach zbiorczych na osiedlach również konieczne jest drugie wejście do garażu ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Poza tym w razie awarii prądu każda brama ma łańcuch pozwalający ręcznie podnieść skrzydło. Do takich miejsc poleca się napędy FAAC 540 (jednofazowy) oraz 541 (trójfazowy), które zdają egzamin również w bramach przemysłowych.


Artykuł:  Czy zima może zaszkodzić systemowi automatyki?

Blog:  faac
Data dodania: 2017-01-04
wyślij wiadomość

 Jak elementy automatyki znoszą niskie temperatury? Czy może im zaszkodzić śnieg i mróz? Co z posypywaniem podjazdu solą w okolicach bramy.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zimę automatyka znosi bez problemu pod warunkiem, że o nią zadbamy. Większość napędów jest przygotowana do pracy w temperaturach do -20 stopni C, a nawet - jak model FAAC S450 H - w temperaturze do -40 stopni C (jeśli układ hydrauliczny jest napełniony olejem zimowym). Warto jednak wiedzieć, że te parametry dotyczą sytuacji, gdy  urządzenia i brama nie są przysypane śniegiem ani zalegającym błotem pośniegowym, a więc narażone na większe obciążenia, zamarzanie oraz działanie dużej wilgoci przy odwilży.  

Dlatego najważniejsze zimą jest codzienne oczyszczanie bramy i automatyki ze śniegu i wody. Nie powinniśmy doprowadzić do tego, że zalegający śnieg w ciągu dnia rozpuszcza się na urządzeniach i elementach bramy, a wieczorem woda zamarza. Wtedy może się zdarzyć, że rano bramy nie otworzymy - zamarzną zawiasy, przeguby itp. Co wtedy zrobić? Trzeba wysprzęglić napęd za pomocą kluczyka, ręcznie otworzyć bramę i dokładnie oczyścić wszystkie newralgiczne elementy, jak skrzydła bramy, prowadnice, listwę zębatą, zębate koło napędowe (w bramach przesuwnych) czy też zawiasy, uchwyty montażowe lub odsłonięte elementy napędowe w przypadku bram skrzydłowych.

Jednak samo to, że śnieg zasypie automatykę nie jest problemem. Te urządzenia mają bowiem wysoki współczynnik ochrony IP, a więc ochrony przed wnikaniem ciał stałych oraz cieczy. Większość napędów ma IP 44, a niektóre nawet IP 55, czyli nawet dłuższy kontakt z wodą nie jest w stanie im zaszkodzić.

Co do stosowania soli, to nie jest wskazana. Sól ma właściwości żrące, ale w praktyce ma bardziej negatywny wpływ na samą bramę niż na napęd. Uszkadza metal, nawierzchnię podjazdu, szkodzi glebie i roślinom.

Zimą przy niskich temperaturach nasza automatyka może działać nieco głośniej i wolniej – to akurat normalne zjawisko i nie powinno nas niepokoić.


faac
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 141203
Komentarzy: 25
Obserwują: 7
On-line: 9
Wpisów: 14 Artykułów: 72 Galeria zdjęć: 97
o nas
Eksperci firmy FAAC
o firmie
Zapewniamy najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązania w automatyce, kontroli dostępu oraz systemach parkingowych.
ARCHIWUM WPISÓW
2019 marzec
2019 luty
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień
2017 czerwiec
2017 maj
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 wrzesień
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 luty
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 436
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 409
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 137
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń