Artykuł: Jak wybrać dobrego instalatora automatyki do bram
Jak w większości sytuacji, najlepszą rekomendacją jest polecenie przez znajome osoby, które z usług takiego instalatora korzystały. Jeżeli nie mają problemów z eksploatacją bramy automatycznej, wszystko działa prawidłowo, to warto zaprosić takiego instalatora, by zapoznał się z naszą inwestycją i ocenił możliwości montażu oraz koszty. Innym dobrym źródłem są portale i fora, na których można znaleźć opinie o instalatorach. Jednym z nich jest elektroda.pl – tam fachowcy udzielają porad, warto zwrócić uwagę jak aktywny jest dany instalator, jakie są jego porady, jakie do nich komentarze.
Jest jednak kilka elementów, które mogą świadczyć o kompetencjach danego montażysty i koniecznie powinniśmy na nie zwrócić uwagę - niezależnie od tego czy fachowiec jest z polecenia czy nie.
- Dobra ekipa montażowo-serwisowa powinna posiadać samochód serwisowy, mieć wszystkie potrzebne narzędzia. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, a jednak tak nie jest. Jeśli fachowiec pyta nas czy nie mamy przypadkiem jakiegoś narzędzia, to powinna nam się „zapalić czerwona lampka”.
- Sprawdzajmy czy specjalista układa właściwe okablowanie. Co to oznacza w praktyce? Do instalacji zewnętrznej stosuje się wyłącznie kable czarne i tylko takie powinny być przy bramie automatycznej. Natomiast kable białe są przeznaczone do użytku wewnętrznego. Jeżeli białe będą układne w ziemi, to najprawdopodobniej po pewnym czasie zaczną się problemy z zabezpieczeniami (bezpiecznikami czy wyłącznikami różnicowo-prądowymi) w naszej instalacji.
- Monter powinien zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy, co stanowi ochronę przeciwporażeniową i w razie awarii odcina zasilanie.
- Przy napędzie, o ile jest miejsce to np. w skrzynce z centralą sterującą, należy zainstalować wyłącznik nadprądowy zwany „S-ką”. Dzięki temu, chcąc odłączyć system automatyki od prądu nie trzeba będzie wyłączać głównego zasilania, a jedynie zasilanie samego systemu (np. gdy planowana jest konserwacja urządzeń).
- Dobra ekipa instalatorów daje na swoje usługi dwuletnią gwarancję. Czas jest liczony od daty instalacji. Jednak w przypadku montowania systemów firmy FAAC, nie może to być dłużej niż 27 miesięcy od dnia zakupu urządzeń od FAAC Polska.
Instalatorzy, którzy pracują przy montażu napędów i podłączaniu ich do sieci elektrycznej powinni posiadać uprawnienia tzw. „SEP’owskie”, związane z obsługą i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych pracujących pod napięciem (co najmniej) do 1 kV), potwierdzone wydanym przez uprawnioną komisję świadectwem kwalifikacyjnym.
Poza tym korzystajmy z ekip autoryzowanych przez FAAC w Polsce – listę takich firm znajdziemy na stronie www.faac.pl/dealer-locator. Takie firmy prowadzą również sprzedaż napędów FAAC produkowany na rynek polski.