Do bram wjazdowych rozwiernych, które chcemy zautomatyzować, można stosować napędy naziemne lub podziemne. Kiedy wybrać dany rodzaj? Jakie mają wady i zalety? Które w praktyce lepiej zdają egzamin?
Napędy naziemne
To modele bardzo chętnie kupowane, bowiem nie wymagają przy montażu kosztownych prac adaptacyjnych. Można je stosować do bram już istniejących, dotychczas obsługiwanych ręcznie.
Zalety napędów naziemnych:
- prostszy i szybszy montaż niż podziemnych, nie wymaga zdejmowania skrzydeł z zawiasów
- łatwiejsza i szybsza konserwacja w trakcie użytkowania
- nie wymagają wykonania drenażu i odwodnienia
Wady napędów naziemnych:
- są widoczne na bramie, co w wypadku ozdobnych, na przykład kutych bram wjazdowych, może niekorzystnie wpłynąć na ich estetykę
- napędy działające liniowo (m.in. modele FAAC 412, 413, 414, 415, S418, 400, 402, S450H ) nieco wolniej otwierają skrzydła bram niż napędy podziemne
– łatwiej je zdemontować, ale i tym samy ukraść, co w praktyce się niestety zdarza
Przykładem wysokiej jakości napędu naziemnego jest model FAAC 414 należący do grupy napędów elektromechanicznych. Doskonale nadaje się do obsługi bram skrzydłowych, mających skrzydła o długości do 3 metrów (lub nawet do 4 metrów, gdy jest zamontowany zamek elektromechaniczny). Jest zasilany napięciem 230 V AC. Napęd FAAC 414 może pracować w temperaturze od -20 do + 50 stopni C. Ważne jednak, by pamiętać, że jest to siłownik elektromechaniczny, a więc nie nadaje się do obsługi bardzo bram ciężkich. Skrzydło bramy nie może ważyć więcej niż 200-300 kg.
Napędy podziemne
Poleca się je szczególnie do obsługi ekskluzywnych, kutych bramach, gdzie technika powinna świetnie pełnić swoje funkcje, ale pozwolić wyeksponować wzornictwo.
Zalety napędów podziemnych:
- szybciej niż naziemne otwierają bramę
- nie zaburzają estetyki bramy, ponieważ po zainstalowaniu są praktycznie niewidoczne
- są bardzo solidne i trwałe
- trudniej je zdemontować, a tym samym ukraść
Wady napędów podziemnych:
- ich montaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny, wymaga także zdjęcia skrzydła z zawiasów
- instalacja wymaga wykonania drenażu oraz sprawnie działającego odwodnienia (instalacja w skrzyniach montażowych pod ziemią)
- konserwacja jest trudniejsza ze względu na montaż w skrzyni pod ziemią
Dobry napęd podziemny to np. FAAC S800H ENC, który jest napędem hydraulicznym, a więc bardzo solidnymi i trwałymi, a jednocześnie wyposażonym w silnik 24 V DC i enkoder absolutny, a to daje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Takie silnik może być wyposażony w akumulatory, które zagwarantują zasilanie awaryjne w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Jest przeznaczone do przydomowych i osiedlowych bram skrzydłowych o długości do 4 metrów i wadze do 800 kg. Napędy podziemne FAAC S800H mogą pracować w temperaturze od -20 do +55 st. C.