Artykuł: Dobry instalator to podstawa
Dobrą praktyką jest korzystanie z usług tylko autoryzowanych instalatorów automatyki do bram. Nawet najlepszy napęd, najskuteczniejsze fotokomórki i najpiękniejsza brama nie będą prawidłowo działać, jeżeli montaż nie zostanie dobrze wykonany.
Autoryzowana ekipa
Jeżeli kupujemy nowy system do bramy automatycznej, skorzystajmy z instalatora polecanego przez producenta automatyki. Tak działa m.in. firma FAAC, która zamieściła listę autoryzowanych firm na swojej stronie www.faac.pl/dealer-locator. Znajdujące się na tej liście firmy prowadzą również sprzedaż napędów FAAC produkowanych na polski rynek. Korzystanie z takiego „pakietu” to dobra praktyka.
Poszukiwanie fachowca
W przypadku awarii czy usterki, najlepiej skorzystać z usług tej samej ekipy, która montowała system. Jeśli to nie jest możliwe, szukajmy innego fachowca, a podczas tych poszukiwań sprawdzajmy kompetencje montażysty. Warto wiedzieć, że :
- Dobra ekipa montażowo-serwisowa posiada w pełni wyposażony samochód serwisowy i wszystkie potrzebne narzędzia.
- Fachowiec zawsze do instalacji zewnętrznej używa odpowiednich przewodów do zastosowań zewnętrznych (z reguły w czarnej izolacji). Tylko takie powinny być stosowane przy bramie automatycznej! Układanie białych kabli - do stosowania wewnątrz budynków - w ziemi jest błędem w sztuce, który prędzej czy później przysporzy nam problemów z funkcjonowaniem systemu automatyki.
- Monter powinien zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy, co stanowi ochronę przeciwporażeniową.
- Dobra ekipa instalatorów daje na swoje usługi dwuletnią gwarancję od daty instalacji. Jednak w przypadku montowania systemów firmy FAAC, nie może to być dłużej niż 27 miesięcy od dnia zakupu urządzeń od FAAC Polska.
- Instalatorzy powinni posiadać uprawnienia elektryczne tzw. SEP’owskie, związane z obsługą i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych pracujących pod napięciem (co najmniej) do 1 kV.
Modernizacja bramy – co zrobić samodzielnie, co zlecić instalatorowi
Jeśli planujemy zainstalować do istniejącej już bramy system automatycznego otwierania, to musimy sprawdzić czy brama się do tego nadaje. Część rzeczy można zrobić sami, do innych potrzebna jest usługa instalatora. By można było zautomatyzować bramę otwieraną na boki (uchylną, jedno lub dwuskrzydłową), nie może być ona skorodowana, zawiasy muszą być w dobrym stanie, nie mogą się urywać. Słupki przy bramie nie mogą być złamane ani pęknięte, powinny być dokładnie spionizowane. Z kolei w przypadku bramy przesuwającej się po szynie (lub samonośnej) trzeba sprawdzić czy na całej długości ruchu odstęp między szyną a kołem zębatym nie jest większy niż 1,5-2 mm, nie może też być żadnych spadków. Wózki jezdne i rolki nie mogą być zużyte czy uszkodzone. Słupki stanowiące konstrukcje nośną i wsporczą dla skrzydła bramy muszą być w dobrej kondycji (bez uszkodzeń, śladów korozji, wypionizowane). Musi być górna prowadnica skrzydła, która stabilizuje ruch skrzydła bramy. Powinny być zainstalowane odboje mechaniczne w pozycji zamknięcia i otwarcia bramy (zapobiegają one spadnięciu dolnej prowadnicy skrzydła z wózków jezdnych w przypadku bramy samonośnej lub rolek z szyny zainstalowanej w podłożu w przypadku bramy szynowej).
Taką kontrolę możemy zrobić sami, ale naprawy najlepiej zlecić montażyście. Natomiast na pewno autoryzowany instalator musi dobrać odpowiedni napęd. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z firmy, która produkuje bramy i świadczy jednocześnie usługi montażu automatyki.
Usterki bramy garażowej – kiedy potrzebny jest fachowiec
Kiedy zauważymy, że brama w czasie pracy zaczyna nierówno pracować, szarpać, najpierw sprawdźmy skrzydło bramy, rolki, linki oraz bębny i prowadnice. Jeśli skrzydło lub prowadnice są skrzywione, rolki i łożyska zużyte, a linki są zbyt luźne, brama nie będzie pracować prawidłowo. Jak to sprawdzić? Należy rozblokować bramę i podnieść ją ręcznie. Powinna przesuwać się lekko, płynnie, bez szarpania, a kiedy zatrzymamy ją w wybranej pozycji, nie powinna się sama szybko przesuwać (podnosić lub opadać). Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że jej ciężar jest źle zbalansowany. W takiej sytuacji trzeba skontaktować się z serwisem firmy, która montowała naszą bramę garażową. Montażysta musi wymienić lub wyregulować szwankujące elementy.